Jakie korzyści daje ocieplenia pianą?

Sposobem na ograniczenie kosztów eksploatacji budynku jest zadbanie o jego odpowiednią termoizolacyjność. By zmniejszyć ucieczkę ciepła, można zastosować różne materiały izolacyjne, w zależności od rodzaju elementów, które mają zostać zabezpieczone. Technologią, która okazuje się najbardziej uniwersalna, a jednocześnie dość łatwa w zastosowaniu jest ocieplanie pianą. W Mirosławcu wykonywaniem powłok z pianki poliuretanowej zajmuje się firma Mucha, która oferuje również sprzedaż i montaż stolarki otworowej. Przekonajmy się, co można zyskać dzięki wykorzystaniu piany PUR.

Co wyróżnia piankę PUR?

Piana PUR jest nakładana przy wykorzystaniu specjalnego agregatu łączącego komponenty na miejscu i podającego gotową mieszankę pod ciśnieniem, tak by można ją równomiernie rozprowadzić, używając pistoletu z szeroką dyszą. Powstająca piana zastyga tworząc jednolitą powłokę, która dobrze przylega do powierzchni wszystkich materiałów budowlanych od betonu i cegieł przez drewno aż po metal oraz tworzywa sztuczne. Ma też doskonały współczynnik izolacyjności. W zależności od tego, gdzie ma się pojawić docieplenie, stosuje się pianę zamkniętokomórkową lub otwartokomórkową.

Charakterystyka piana otwarto- i zamkniętokomórkowej

Piana otwartokomórkowa cechuje się wyjątkowo niską masą, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy termoizolacji dachów skośnych. Ma dobrą elastyczność, dzięki czemu może kompensować zmiany wynikające z rozszerzania się lub kurczenia elementów konstrukcji. Łatwo też wypełnić nią przestrzenie między komponentami więźby dachowej. Co ważne, cechuje się niskim oporem dyfuzyjnym, przez co wykazuje wysoką paroprzepuszczalność. Piana zamkniętokomórkowa ma znacznie większą sztywność, dzięki czemu nadaje się do miejsc narażonych na spore obciążenia np. podłóg, stropów i ścian zewnętrznych. Jest również wodoodporna, można więc aplikować ją w miejscach narażonych na zawilgocenie lub zamoczenie. Oba rodzaje pian cechują się dobrym tłumieniem hałasu i drgań, a także doskonałą trwałością.