Czy warto zaufać izolacji natryskowej?

Podczas budowy domu na pewno pojawia się dylemat dotyczący wyboru odpowiedniej metody izolacji: Jaką izolację wybrać? Jakie są różnice między dostępnymi sposobami izolacji? Czy wybierając wełnę mineralną pozbędziemy się wszystkich mostów termicznych?

Opór ciepła i materiał odbijający ciepło to niespełna 18% efektywności, natomiast pozostałe ponad 80% zapewnia szczelny montaż ocieplenia, co wiąże się z wyeliminowaniem mostków termicznych. Decydując się na wełnę, musimy być świadomi, że nie zapewni nam ona pełnej szczelności i efektywności, ponieważ nawet bardzo dokładnie ułożona nie wypełni wszystkich szczelin i zakamarków. Im bardziej doświadczony monter tym możliwość szczelnego zamontowania wełny i tym samym lepszej izolacji wzrasta. 

Czy jest to jednak satysfakcjonujące, skoro można zrobić to lepiej?

Pianka izolacyjna może zwiększyć swoją objętość ponad 100-krotnie, dzięki temu, gdy dostanie się do szczeliny, wypełni ją w całości, czego ani styropian ani wełna nie potrafią.

Zapotrzebowanie na izolacje natryskowe rośnie i będzie rosło nadal. Wzrost jest widoczny z roku na rok, ponieważ piana posiada unikalne właściwości, które coraz częściej doceniają inwestorzy. Ze względu na szybszy czas realizacji usługi oraz lepsze parametry izolacyjne, generowane są też większe oszczędności niż przy tradycyjnych technikach ocieplania. Dobrze natryśnięta piana pozwala wykluczyć stratę ciepła w okresie zimowym, a także chroni przed nadmiernym nagrzewaniem w lecie.

Izolacje natryskowe stanowią alternatywę dla tradycyjnych metod docieplenia i mają szansę stać się w przeciągu kilku lat najpopularniejszą metodą ocieplenia.

Dobrze dobrany do natryskiwanej konstrukcji materiał, może utrzymywać się w miejscu natryśnięcia wiele lat i poprzez swoje unikatowe właściwości termiczne zadowolić najbardziej wymagających klientów.

Ważnym aspektem jest również dobranie systemu do rodzaju konstrukcji: pianę otwartokomórkową stosuje się przeważnie na dachy skośne, stropy belkowe, stropodachy wentylowane, podłogi na legarach czy na ściany szkieletowe, a zamkniętokomórkową na dachy płaskie, stropy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi lub na podłogi na gruncie.

Wybranie odpowiedniego rodzaju natrysku pozwala zapobiec problemowi pojawiającej się wilgoci oraz ekstremalnych temperatur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *